Велфесхолц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велфесхолц
Градски дел во Гербштет
Црквата во Велфесхолц
Црквата во Велфесхолц
Велфесхолц во рамките на Германија
Велфесхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Гербштет
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 199 м
Население 210  (31 декември 2006)
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06333
Повик. бр. 034783
Координати 51°37′59″N 11°34′0″E / 51.63306° СГШ; 11.56667° ИГД / 51.63306; 11.56667Координати: 51°37′59″N 11°34′0″E / 51.63306° СГШ; 11.56667° ИГД / 51.63306; 11.56667

Велфесхолц (германски: Welfesholz) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Гербштет. Местото станало познато по Битката кај Велфесхолц во 1115.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]