Алтероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алтероде
Градски дел во Арнштајн
Црквата во Алтероде
Црквата во Алтероде
Грб на Алтероде
Алтероде is located in Германија
Алтероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 228 м
Население 528  (31 декември 2006)
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06543
Повик. бр. 034742
Координати 51°40′0″N 11°22′59″E / 51.66667° СГШ; 11.38306° ИГД / 51.66667; 11.38306Координати: 51°40′0″N 11°22′59″E / 51.66667° СГШ; 11.38306° ИГД / 51.66667; 11.38306

Алтероде (германски: Alterode) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Арнштајн.