Улцигероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Улцигероде
Градски дел во Арнштајн
Грб на Улцигероде
Улцигероде се наоѓа во Германија
Улцигероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 212 м
Население 200  (31 декември 2006)
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06543
Повик. бр. 034742
Координати 51°40′59″ СГШ 11°22′00″ ИГД / 

Улцигероде (германски: Ulzigerode) е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Арнштајн.