Зандерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зандерслебен
Градски дел во Арнштајн
Грб на Зандерслебен
Зандерслебен is located in Германија
Зандерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 130 м
Население 1.988  (31 декември 2006)
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06456
Повик. бр. 034785
Координати 51°40′N 11°34′E / 51.667° N; 11.567° E / 51.667; 11.567Координати: 51°40′N 11°34′E / 51.667° N; 11.567° E / 51.667; 11.567

Зандерслебен (германски: Sandersleben) — град и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Випер, околу 17 километри северно од Ајслебен. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Арнштајн.