Прејди на содржината

Јужен Харц

Координати: 51°29′N 11°04′E / 51.483° СГШ; 11.067° ИГД / 51.483; 11.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Зидхарц)
Јужен Харц
Поглед кон Јужен Харц
Поглед кон Јужен Харц
Поглед кон Јужен Харц
Јужен Харц во рамките на Германија
Јужен Харц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Јужен Харц
Основни податоци
Површина 236 км2
Надм. височина 145 м
Население 9.225 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06526
Повик. бр. 034651, 034653, 034654, 034656, 034658
Местоположба на Јужен Харц во рамките на округот Мансфелд-Јужен Харц
Карта
Карта
Координати 51°29′N 11°04′E / 51.483° СГШ; 11.067° ИГД / 51.483; 11.067

Јужен Харц (германски: Südharz) — општина во округот Мансфелд-Јужен Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Бенунген, Брајтенштајн, Брајтунген, Дитерсдорф, Дребсдорф, Хајнроде, Хаин, Клајнлајнунген, Квестенберг, Росла, Ротлебероде, Швенда и Уфтрунген. Викероде и Штолберг се приклучиле во септември 2010.

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)