Квестенберг

Координати: 51°29′38″N 11°7′11″E / 51.49389° СГШ; 11.11972° ИГД / 51.49389; 11.11972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Квестенберг
Место во Зидхарц
Црквата во Квестенберг
Црквата во Квестенберг
Црквата во Квестенберг
Квестенберг во рамките на Германија
Квестенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зидхарц
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 188 м
Население 289  (31 декември 2006)
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06536
Повик. бр. 034651
Портал www.rossla.de
Координати 51°29′38″N 11°7′11″E / 51.49389° СГШ; 11.11972° ИГД / 51.49389; 11.11972

Квестенберг (германски: Questenberg) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зидхарц.