Прејди на содржината

Дитерсдорф (Јужен Харц)

Координати: 51°31′44″N 11°2′50″E / 51.52889° СГШ; 11.04722° ИГД / 51.52889; 11.04722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дитерсдорф
Место во Зидхарц
Поглед кон Дитерсдорф
Поглед кон Дитерсдорф
Поглед кон Дитерсдорф
Дитерсдорф (Јужен Харц) во рамките на Германија
Дитерсдорф (Јужен Харц)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зидхарц
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 430 м
Население 268  (31 декември 2006)
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06536
Повик. бр. 034658
Портал www.dietersdorf-harz.de.vu
Координати 51°31′44″N 11°2′50″E / 51.52889° СГШ; 11.04722° ИГД / 51.52889; 11.04722

Дитерсдорф (германски: Dietersdorf) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Јужен Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Јужен Харц.