Дитерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дитерсдорф
Дитерсдорф is located in Германија
Дитерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Андреас Шмит (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,59 км2
Надм. височина 490 м
Население 464 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07907
Повик. бр. 036648
Портал www.vg-seenplatte.de
Местоположба на Дитерсдорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°38′34″N 11°48′59″E / 50.64278° СГШ; 11.81639° ИГД / 50.64278; 11.81639Координати: 50°38′34″N 11°48′59″E / 50.64278° СГШ; 11.81639° ИГД / 50.64278; 11.81639

Дитерсдорф (германски: Dittersdorf) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)