Ротлебероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ротлебероде
Место во Зидхарц
Ротлебероде is located in Германија
Ротлебероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зидхарц
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 202 м
Население 1.574  (31 декември 2006)
 - Густина 225 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06548
Повик. бр. 034653
Портал www.rossla.de
Координати 51°31′6″N 10°56′50″E / 51.51833° N; 10.94722° E / 51.51833; 10.94722Координати: 51°31′6″N 10°56′50″E / 51.51833° N; 10.94722° E / 51.51833; 10.94722

Ротлебероде (германски: Rottleberode) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зидхарц.