Прејди на содржината

Пелсфелд

Координати: 51°31′59″N 11°20′59″E / 51.53306° СГШ; 11.34972° ИГД / 51.53306; 11.34972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пелсфелд
Градски дел во Алштет
Поглед кон Пелсфелд
Поглед кон Пелсфелд
Поглед кон Пелсфелд
Пелсфелд во рамките на Германија
Пелсфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Алштет
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 285 м
Население 427  (31 декември 2006)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 03464
Портал www.poelsfeld.de
Координати 51°31′59″N 11°20′59″E / 51.53306° СГШ; 11.34972° ИГД / 51.53306; 11.34972

Пелсфелд — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Алштет.