Гросер Ауерберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гросер Ауерберг
Josephskreuz на Josephshöhe

Josephskreuz на Josephshöhe

Висина 580 м (1,900 ст)
Локација Саксонија-Анхалт,  Германија
Планински масив Харц
Координати 51°35′06″ N; 11°00′14″ E / 51.585° СГШ; 11.00389° ИГД / 51.585; 11.00389Координати: 51°35′06″ N; 11°00′14″ E / 51.585° СГШ; 11.00389° ИГД / 51.585; 11.00389
 Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Deutschland Sachsen-Anhalt" does not exist
Вид двоен врв
Карпа Гранит

Гросер Ауерберг е рид, висок 580 метри, во источниот дел на Харц во округот Мансфелд-Зидхарц, во германската покраина Саксонија-Анхалт.

Ридот има два врва кои се на 580,4 и на 580,3 метри соодветно, кои се оддалечени 500 метри. Малку помалиот врв, т.н. Josephshöhe („Висина Јозеф“), 38 метри високиот Josephskreuz („Крст Јозеф“) бил изграден во 1896. Ова е челична кула за набљудување во облик на двоен крст. Исто така е 215-та точка за проверка на патеката за пешачење во Харц.

Гросе Ауерберг се наоѓа помеѓу Штолберг и Штрасберг јужно од т.н. Harzschützenstraße помеѓу Брајтенштајн од една страна и Швенда и Хаин на друга страна. Врвот може да се стигне со патека, која одзема 15 минути од паркингот близу населбата Ауерберг.