Швенда

Координати: 51°32′N 11°1′E / 51.533° СГШ; 11.017° ИГД / 51.533; 11.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Швенда
Место во Зидхарц
Поглед кон Швенда
Поглед кон Швенда
Поглед кон Швенда
Швенда во рамките на Германија
Швенда
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зидхарц
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 450 м
Население 597  (31 декември 2006)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06547
Повик. бр. 034658
Портал www.rossla.de
Координати 51°32′N 11°1′E / 51.533° СГШ; 11.017° ИГД / 51.533; 11.017

Швенда (германски: Schwenda) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зидхарц.