Прејди на содржината

Клајнлајнунген

Координати: 51°28′44″N 11°9′47″E / 51.47889° СГШ; 11.16306° ИГД / 51.47889; 11.16306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајнлајнунген
Место во Зидхарц
Поглед кон Клајнлајнунген
Поглед кон Клајнлајнунген
Поглед кон Клајнлајнунген
Клајнлајнунген во рамките на Германија
Клајнлајнунген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зидхарц
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 150 м
Население 138  (31 декември 2006)
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 034656
Портал www.kleinleinungen.de
Координати 51°28′44″N 11°9′47″E / 51.47889° СГШ; 11.16306° ИГД / 51.47889; 11.16306

Клајнлајнунген (германски: Kleinleinungen) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зидхарц.