Дребсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дребсдорф
Место во Зидхарц
Црквата во Дребсдорф
Црквата во Дребсдорф
Дребсдорф во рамките на Германија
Дребсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зидхарц
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 217 м
Население 108  (31 декември 2006)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 034656
Портал www.rossla.de
Координати 51°28′58″N 11°10′32″E / 51.48278° СГШ; 11.17556° ИГД / 51.48278; 11.17556Координати: 51°28′58″N 11°10′32″E / 51.48278° СГШ; 11.17556° ИГД / 51.48278; 11.17556

Дребсдорф (германски: Drebsdorf) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зидхарц.