Бенунген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бенунген
Место во Зидхарц
Бенунген is located in Германија
Бенунген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зидхарц
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 144 м
Население 950  (31 декември 2006)
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06536
Повик. бр. 034651
Портал www.rossla.de
Координати 51°27′42″N 11°7′2″E / 51.46167° N; 11.11722° E / 51.46167; 11.11722Координати: 51°27′42″N 11°7′2″E / 51.46167° N; 11.11722° E / 51.46167; 11.11722

Бенунген (германски: Bennungen) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зидхарц.