Алштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алштет
Замок Алштет
Замок Алштет
Грб на Алштет
Алштет се наоѓа во Германија
Алштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Градоначалник Јирген Рихтер (CDU)
Основни податоци
Површина 150 км2
Надм. височина 140 м
Население 7.839 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SGH
Пошт. бр. 06528, 06542
Повик. бр. 03464, 034652, 034659
Портал www.allstedt.com
Местоположбата на градот Алштет во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Координати 51°24′00″ СГШ 11°23′00″ ИГД / 

Алштет (германски: Allstedt) е град во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа приближно 10 километри југоисточно од Зангерхаузен.

Наводи[уреди | уреди извор]