Мартинсрит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мартинсрит
Место во Валхаузен
Мартинсрит is located in Германија
Мартинсрит
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Валхаузен
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 126 м
Население 193  (31 декември 2006)
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 034656
Портал www.vwg-goldene-aue.de
Координати 51°25′N 11°13′E / 51.417° СГШ; 11.217° ИГД / 51.417; 11.217Координати: 51°25′N 11°13′E / 51.417° СГШ; 11.217° ИГД / 51.417; 11.217

Мартинсрит е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009, е дел од општината Валхаузен.