Лидерсдорф (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лидерсдорф (Саксонија-Анхалт)
Место во Алштет
Лидерсдорф (Саксонија-Анхалт) се наоѓа во Германија
Лидерсдорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Алштет
Основни податоци
Површина 2,79 км2
Надм. височина 181 м
Население 295  (31 декември 2006)
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 034659
Портал www.allstedt-kaltenborn.de
Координати 51°28′00″ СГШ 11°25′59″ ИГД / 

Лидерсдорф (германски: Liedersdorf) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 година е дел од градот Алштет.