Брикен (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°26′40″N 11°11′55″E / 51.44444° СГШ; 11.19861° ИГД / 51.44444; 11.19861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брикен
Место во Брикен-Хакпфифел
Црквата во Брикен
Црквата во Брикен
Црквата во Брикен
Брикен (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Брикен (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Брикен-Хакпфифел
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 131 м
Население 908  (31 декември 2006)
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 034656
Портал www.vwg-goldene-aue.de
Координати 51°26′40″N 11°11′55″E / 51.44444° СГШ; 11.19861° ИГД / 51.44444; 11.19861

Брикен (германски: Brücken) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од општината Брикен-Хакпфифел.