Тиледа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тиледа
Градски дел во Келбра
Поглед кон Тиледа
Поглед кон Тиледа
Тиледа во рамките на Германија
Тиледа
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Келбра
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 169 м
Население 918  (31 декември 2006)
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06537
Повик. бр. 034651
Портал www.vwg-goldene-aue.de
Координати 51°25′14″N 11°8′36″E / 51.42056° СГШ; 11.14333° ИГД / 51.42056; 11.14333Координати: 51°25′14″N 11°8′36″E / 51.42056° СГШ; 11.14333° ИГД / 51.42056; 11.14333

Тиледа — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во германската покраина Саксонија-Анхалт. Од 1 јули 2009, е дел од градот Келбра. Тиледа се наоѓа на северните падини на планинскиот масив Кифхојзер со споменикот Кифхојзер.

Тиледа / Кифхојзер, околу 1820

Населбата била првпат спомената во раниот 9 век како Dullide, посед на опатијата Херсфелд. Венчавката во 972 г. на царот Отон II се случила во царскиот имот кај Тиледа. Археолошките пронајдоци го потврдија постоењето на замокот; сега е музеј од отворен тип.