Брајтунген (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°30′N 11°3′E / 51.500° СГШ; 11.050° ИГД / 51.500; 11.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брајтунген
Место во Јужен Харц
Поглед кон Брајтунген
Поглед кон Брајтунген
Поглед кон Брајтунген
Брајтунген (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Брајтунген (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Јужен Харц
Општина Јужен Харц
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 250 м
Население 496  (31 декември 2006)
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06536
Повик. бр. 034651
Портал www.rossla.de
Координати 51°30′N 11°3′E / 51.500° СГШ; 11.050° ИГД / 51.500; 11.050

Брајтунген (германски: Breitungen) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Јужен Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Јужен Харц.