Брајтунген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брајтунген
Грб на Брајтунген
Брајтунген is located in Германија
Брајтунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Петер Хајмрих (СДП)
Основни податоци
Површина 44,89 км2
Надм. височина 250 м
Население 4.763 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98597
Повик. бр. 036848
Портал www.breitungen.de
Местоположба на Брајтунген во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°45′0″N 10°19′0″E / 50.75000° СГШ; 10.31667° ИГД / 50.75000; 10.31667Координати: 50°45′0″N 10°19′0″E / 50.75000° СГШ; 10.31667° ИГД / 50.75000; 10.31667

Брајтунген (германски: Breitungen) е општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]