Брајтунген (Вера)

Координати: 50°45′0″N 10°19′0″E / 50.75000° СГШ; 10.31667° ИГД / 50.75000; 10.31667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брајтунген
Воздушен поглед на Брајтунген
Воздушен поглед на Брајтунген
Воздушен поглед на Брајтунген
Грб на Брајтунген
Брајтунген во рамките на Германија
Брајтунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Рони Ремхилд (независен)
Основни податоци
Површина 44,89 км2
Надм. височина 250 м
Население 4.695 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98597
Повик. бр. 036848
Портал www.breitungen.de
Местоположба на Брајтунген во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°45′0″N 10°19′0″E / 50.75000° СГШ; 10.31667° ИГД / 50.75000; 10.31667

Брајтунген (германски: Breitungen) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Брајтунген се наоѓа на реката Вера, помеѓу Тириншката Шума и ридскиот масив Рен.

Кон местото припѓаат седум помали местенца: Вине, Бусхоф, Кнолбах, Крајмар, Грумбах, Нојхоф и Фарнбах.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]