Емзело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Емзело
Градски дел во Алштет
Emseloh (Allstedt), Dorfansicht.jpg
Емзело is located in Германија
Емзело
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Алштет
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 302 м
Население 611  (31 декември 2006)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 034659
Портал www.allstedt-kaltenborn.de
Координати 51°30′0″N 11°24′0″E / 51.50000° N; 11.40000° E / 51.50000; 11.40000Координати: 51°30′0″N 11°24′0″E / 51.50000° N; 11.40000° E / 51.50000; 11.40000

Емзело — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Алштет.