Хајнроде (Јужен Харц)

Координати: 51°30′2″N 11°10′5″E / 51.50056° СГШ; 11.16806° ИГД / 51.50056; 11.16806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајнроде
Место во Јужен Харц
Хајнроде
Хајнроде
Хајнроде
Хајнроде (Јужен Харц) во рамките на Германија
Хајнроде (Јужен Харц)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Јужен Харц
Општина Јужен Харц
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 248 м
Население 352  (31 декември 2006)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 034656
Портал www.rossla.de
Координати 51°30′2″N 11°10′5″E / 51.50056° СГШ; 11.16806° ИГД / 51.50056; 11.16806

Хајнроде (германски: Hainrode) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Јужен Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Јужен Харц.