Бајернаумбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бајернаумбург
Градски дел во Алштет
Бајернаумбург is located in Германија
Бајернаумбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Алштет
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 247 м
Население 778  (31 декември 2006)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 03464
Координати 51°28′23″N 11°23′43″E / 51.47306° СГШ; 11.39528° ИГД / 51.47306; 11.39528Координати: 51°28′23″N 11°23′43″E / 51.47306° СГШ; 11.39528° ИГД / 51.47306; 11.39528
Замок

Бајернаумбург е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Алштет.