Прејди на содржината

Брајтенштајн (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°37′16″N 10°56′49″E / 51.62111° СГШ; 10.94694° ИГД / 51.62111; 10.94694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брајтенштајн
Место во Зидхарц
Црквата во Брајтенштајн
Црквата во Брајтенштајн
Црквата во Брајтенштајн
Брајтенштајн (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Брајтенштајн (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зидхарц
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 487 м
Население 507  (31 декември 2006)
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06547
Повик. бр. 034654
Портал www.walpurgis-breitenstein.de
Координати 51°37′16″N 10°56′49″E / 51.62111° СГШ; 10.94694° ИГД / 51.62111; 10.94694

Брајтенштајн (германски: Breitenstein) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зидхарц.