Росла

Координати: 51°27′53″N 11°4′35″E / 51.46472° СГШ; 11.07639° ИГД / 51.46472; 11.07639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Росла
Место во Зидхарц
Росла
Росла
Росла
Грб на Росла
Росла во рамките на Германија
Росла
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зидхарц
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 145 м
Население 2.319  (31 декември 2006)
 - Густина 129 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06536
Повик. бр. 034651
Портал www.rossla.de
Координати 51°27′53″N 11°4′35″E / 51.46472° СГШ; 11.07639° ИГД / 51.46472; 11.07639

Росла (германски: Roßla) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зидхарц. Од 1706-1803, Росла била седиште на Штолберг-Росла.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]