Викероде

Координати: 51°29′N 11°8′E / 51.483° СГШ; 11.133° ИГД / 51.483; 11.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Викероде
Место во Зидхарц
Поглед кон Викероде
Поглед кон Викероде
Поглед кон Викероде
Викероде во рамките на Германија
Викероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зидхарц
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 150 м
Население 273  (31 декември 2009)
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06536
Повик. бр. 034651
Портал www.rossla.de
Координати 51°29′N 11°8′E / 51.483° СГШ; 11.133° ИГД / 51.483; 11.133

Викероде (германски: Wickerode) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 е дел од општината Зидхарц.