Арнебург

Координати: 52°40′N 12°0′E / 52.667° СГШ; 12.000° ИГД / 52.667; 12.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арнебург
Арнебург
Арнебург
Арнебург
Грб на Арнебург
Арнебург во рамките на Германија
Арнебург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Арнебург-Голдбек
Градоначалник Лотар Ридингер
Основни податоци
Површина 31 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.472 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39596
Повик. бр. 039321
Портал www.arneburg-goldbeck.de
Местоположба на град Арнебург во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°40′N 12°0′E / 52.667° СГШ; 12.000° ИГД / 52.667; 12.000

Арнебург (германски: Arneburg) — град во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на левиот брег на реката Елба, околу 12 километри североисточно од Штендал. Дел е од заедницата на општини Арнебург-Голдбек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)