Прејди на содржината

Лосе (Саксонија-Анхалт)

Координати: 52°52′N 11°40′E / 52.867° СГШ; 11.667° ИГД / 52.867; 11.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лосе
Место во Алтмеркише Хее
Црквата во Лосе
Црквата во Лосе
Црквата во Лосе
Лосе (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Лосе (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општина Алтмеркише Хее
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 30 м
Население 124  (31 декември 2006)
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039386
Портал www.vgem-seehausen.de
Координати 52°52′N 11°40′E / 52.867° СГШ; 11.667° ИГД / 52.867; 11.667

Лосе (германски: Losse) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Алтмеркише Хее.