Прејди на содржината

Кледен (Штендал)

Координати: 52°37′59″N 11°40′0″E / 52.63306° СГШ; 11.66667° ИГД / 52.63306; 11.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кледен
Градски дел во Бизмарк
Црквата во Кледен
Црквата во Кледен
Црквата во Кледен
Грб на Кледен
Кледен (Штендал) во рамките на Германија
Кледен (Штендал)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 38 м
Население 729  (31 декември 2006)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39579
Повик. бр. 039324
Координати 52°37′59″N 11°40′0″E / 52.63306° СГШ; 11.66667° ИГД / 52.63306; 11.66667

Кледен (германски: Kläden) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.