Кенигде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кенигде
Градски дел во Бизмарк
Црквата во Кенигде
Црквата во Кенигде
Грб на Кенигде
Кенигде во рамките на Германија
Кенигде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 38 м
Население 164  (31 декември 2006)
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39629
Повик. бр. 039089
Координати 52°38′N 11°34′E / 52.633° СГШ; 11.567° ИГД / 52.633; 11.567Координати: 52°38′N 11°34′E / 52.633° СГШ; 11.567° ИГД / 52.633; 11.567

Кенигде (германски: Könnigde) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.