Прејди на содржината

Шеплиц

Координати: 52°37′48″N 11°37′0″E / 52.63000° СГШ; 11.61667° ИГД / 52.63000; 11.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шеплиц
Градски дел во Бизмарк
Грб на Шеплиц
Шеплиц во рамките на Германија
Шеплиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 37 м
Население 109  (31 декември 2006)
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39579
Повик. бр. 039324
Портал www.altmark.de/vgbk
Местоположба на градски дел Шеплиц во рамките на Бизмарк
Карта
Карта
Координати 52°37′48″N 11°37′0″E / 52.63000° СГШ; 11.61667° ИГД / 52.63000; 11.61667

Шеплиц (германски: Schäplitz) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.