Прејди на содржината

Доберкау

Координати: 52°42′0″N 11°35′59″E / 52.70000° СГШ; 11.59972° ИГД / 52.70000; 11.59972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Доберкау
Градски дел во Бизмарк
Црквата во Доберкау
Црквата во Доберкау
Црквата во Доберкау
Доберкау во рамките на Германија
Доберкау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 46 м
Население 309  (31 декември 2006)
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39606
Повик. бр. 039089
Координати 52°42′0″N 11°35′59″E / 52.70000° СГШ; 11.59972° ИГД / 52.70000; 11.59972

Доберкау (германски: Dobberkau) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.