Шерникау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шерникау
Градски дел во Бизмарк
Шерникау is located in Германија
Шерникау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 35 м
Население 450  (31 декември 2006)
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39579
Повик. бр. 039320
Портал www.altmark.de/vgbk
Местоположба на градски дел Шерникау во рамките на Бизмарк
Карта
Координати 52°37′59″N 11°46′0″E / 52.63306° СГШ; 11.76667° ИГД / 52.63306; 11.76667Координати: 52°37′59″N 11°46′0″E / 52.63306° СГШ; 11.76667° ИГД / 52.63306; 11.76667

Шерникау (германски: Schernikau) е село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.