Прејди на содржината

Гарлип

Координати: 52°38′24″N 11°37′0″E / 52.64000° СГШ; 11.61667° ИГД / 52.64000; 11.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гарлип
Градски дел во Бизмарк
Внатрешност на црквата во Гарлип
Внатрешност на црквата во Гарлип
Внатрешност на црквата во Гарлип
Гарлип во рамките на Германија
Гарлип
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 44 м
Население 201  (31 декември 2006)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39579
Повик. бр. 039324
Портал www.altmark.de/vgbk
Координати 52°38′24″N 11°37′0″E / 52.64000° СГШ; 11.61667° ИГД / 52.64000; 11.61667

Гарлип (германски: Garlipp) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.