Прејди на содржината

Нојкирхен (Саксонија-Анхалт)

Координати: 52°52′N 11°52′E / 52.867° СГШ; 11.867° ИГД / 52.867; 11.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојкирхен
Место во Алтмеркише Више
Евангелистичката црква во Нојкирхен
Евангелистичката црква во Нојкирхен
Евангелистичката црква во Нојкирхен
Нојкирхен (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Нојкирхен (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општина Алтмеркише Више
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 22 м
Население 274  (31 декември 2006)
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039396
Портал www.vgem-seehausen.de
Координати 52°52′N 11°52′E / 52.867° СГШ; 11.867° ИГД / 52.867; 11.867

Нојкирхен (германски: Neukirchen) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 година е дел од општината Алтмеркише Више.