Прејди на содржината

Нојермарк-Либарс

Координати: 52°38′35″N 12°02′6″E / 52.64306° СГШ; 12.03500° ИГД / 52.64306; 12.03500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојермарк-Либарс
Место во Клиц
Црквата во Нојермарк-Либарс
Црквата во Нојермарк-Либарс
Црквата во Нојермарк-Либарс
Грб на Нојермарк-Либарс
Нојермарк-Либарс во рамките на Германија
Нојермарк-Либарс
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општина Клиц
Основни податоци
Површина 20,65 км2
Надм. височина 29 м
Население 343  (31 декември 2006)
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39524
Повик. бр. 039327
Портал www.elb-havel-land.de
Координати 52°38′35″N 12°02′6″E / 52.64306° СГШ; 12.03500° ИГД / 52.64306; 12.03500

Нојермарк-Либарс (германски: Neuermark-Lübars) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Клиц.