Прејди на содржината

Тангер (река)

Координати: 52°32′29″N 11°58′46″E / 52.541303° СГШ; 11.979397° ИГД / 52.541303; 11.979397
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тангер
Местоположба
Физички особености
УстиеЕлба
Должина33 км
Особености на сливот

Тангер (германски: Tanger) — мала река во Саксонија-Анхалт, Германија. Таа е лева притока на реката Елба. Реката се влева кај Тангерминде.

Поврзано[уреди | уреди извор]

52°32′29″N 11°58′46″E / 52.541303° СГШ; 11.979397° ИГД / 52.541303; 11.979397