Охтмерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Охтмерслебен
Место во Хое Берде
Евангелистичката црква во Охтмерслебен
Евангелистичката црква во Охтмерслебен
Евангелистичката црква во Охтмерслебен
Грб на Охтмерслебен
Охтмерслебен во рамките на Германија
Охтмерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Хое Берде
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 129 м
Население 571  (31 декември 2006)
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39167
Повик. бр. 039206
Портал www.ochtmersleben.de
Местоположба на место Охтмерслебен во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°10′N 11°25′E / 52.167° СГШ; 11.417° ИГД / 52.167; 11.417Координати: 52°10′N 11°25′E / 52.167° СГШ; 11.417° ИГД / 52.167; 11.417

Охтмерслебен (германски: Ochtmersleben) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Хое Берде.