Нидерндоделебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нидерндоделебен
Место во Хое Берде
Поштата во Нидерндоделебен
Поштата во Нидерндоделебен
Поштата во Нидерндоделебен
Грб на Нидерндоделебен
Нидерндоделебен во рамките на Германија
Нидерндоделебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Хое Берде
Основни податоци
Површина 28 км2
Надм. височина 89 м
Население 4.204  (31 декември 2006)
 - Густина 150 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39167
Повик. бр. 039204
Портал www.niederndodeleben.de
Местоположба на место Нидерндоделебен во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°8′4″N 11°29′55″E / 52.13444° СГШ; 11.49861° ИГД / 52.13444; 11.49861Координати: 52°8′4″N 11°29′55″E / 52.13444° СГШ; 11.49861° ИГД / 52.13444; 11.49861

Нидерндоделебен (германски: Niederndodeleben) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Хое Берде.