Ајхенбарлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајхенбарлебен
Место во Хое Берде
Црквата „Св. Никола“ во Ајхенбарлебен
Црквата „Св. Никола“ во Ајхенбарлебен
Грб на Ајхенбарлебен
Ајхенбарлебен во рамките на Германија
Ајхенбарлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Хое Берде
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 120 м
Население 1.169  (31 декември 2006)
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39167
Повик. бр. 039206
Местоположба на место Ајхенбарлебен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°10′0″N 11°23′58″E / 52.16667° СГШ; 11.39944° ИГД / 52.16667; 11.39944Координати: 52°10′0″N 11°23′58″E / 52.16667° СГШ; 11.39944° ИГД / 52.16667; 11.39944

Ајхенбарлебен (германски: Eichenbarleben) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Хое Берде.