Хоенварслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоенварслебен
Место во Хое Берде
Грб на Хоенварслебен
Хоенварслебен is located in Германија
Хоенварслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Хое Берде
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 108 м
Население 1.577  (31 декември 2006)
 - Густина 197 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39326
Повик. бр. 039204
Местоположба на место Хоенварслебен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°10′0″N 11°30′0″E / 52.16667° СГШ; 11.50000° ИГД / 52.16667; 11.50000Координати: 52°10′0″N 11°30′0″E / 52.16667° СГШ; 11.50000° ИГД / 52.16667; 11.50000

Хоенварслебен (германски: Hohenwarsleben) е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Хое Берде.