Зомерсдорф

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Зомерсдорф
Грб на Зомерсдорф
Зомерсдорф се наоѓа во Германија
Зомерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Обере Алер
Градоначалник Рајнхард Кох
Основни податоци
Површина 29 км2
Надм. височина 165 м
Население 1.434 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39365
Повик. бр. 039402
Портал www.sommersdorf.de
Местоположбата на Зомерсдорф во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°10′00″ СГШ 11°04′59″ ИГД / 

Зомерсдорф (германски: Sommersdorf) е општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди]