Катендорф (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катендорф (Саксонија-Анхалт)
Градски дел во Ебисфелде-Веферлинген
Грб на Катендорф (Саксонија-Анхалт)
Катендорф (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Катендорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 77 м
Население 267  (31 декември 2006)
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39359
Повик. бр. 039059
Местоположбата на градски дел Катендорф (Саксонија-Анхалт) во рамките на Ебисфелде-Веферлинген
Карта
Координати 52°23′59″N 11°7′59″E / 52.39972°СГШ 11.13306°ИГД / 52.39972; 11.13306Координати: 52°23′59″N 11°7′59″E / 52.39972°СГШ 11.13306°ИГД / 52.39972; 11.13306

Катендорф (германски: Kathendorf) е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.