Рецлинген (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рецлинген
Градски дел во Ебисфелде-Веферлинген
Грб на Рецлинген
Рецлинген (Саксонија-Анхалт) се наоѓа во Германија
Рецлинген (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 74 м
Население 790  (31 декември 2006)
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39359
Повик. бр. 039057
Местоположбата на градски дел Рецлинген во рамките на Ебисфелде-Веферлинген
Карта
Координати 52°23′59″ СГШ 11°07′00″ ИГД / 

Рецлинген (германски: Rätzlingen) е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.