Прејди на содржината

Веферлинген

Координати: 52°18′58″N 11°3′25″E / 52.31611° СГШ; 11.05694° ИГД / 52.31611; 11.05694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Веферлинген
Градски дел во Ебисфелде-Веферлинген
Поранешна општинска зграда
Поранешна општинска зграда
Поранешна општинска зграда
Грб на Веферлинген
Веферлинген во рамките на Германија
Веферлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 210 м
Население 2.313  (31 декември 2006)
 - Густина 136 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39356
Повик. бр. 039061
Портал www.flecken-weferlingen.de
Местоположба на градски дел Веферлинген во рамките на Ебисфелде-Веферлинген
Карта
Карта
Координати 52°18′58″N 11°3′25″E / 52.31611° СГШ; 11.05694° ИГД / 52.31611; 11.05694

Веферлинген (германски: Weferlingen) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.