Ајкендорф (Берде)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајкендорф
Градски дел во Ебисфелде-Веферлинген
Грб на Ајкендорф
Ајкендорф (Берде) is located in Германија
Ајкендорф (Берде)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 100 м
Население 200  (31 декември 2006)
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39359
Повик. бр. 039057
Местоположба на градски дел Ајкендорф во рамките на Ебисфелде-Веферлинген
Карта
Координати 52°22′2″N 11°8′34″E / 52.36722° N; 11.14278° E / 52.36722; 11.14278Координати: 52°22′2″N 11°8′34″E / 52.36722° N; 11.14278° E / 52.36722; 11.14278

Ајкендорф (германски: Eickendorf) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.