Прејди на содржината

Бесдорф (Саксонија-Анхалт)

Координати: 52°24′52″N 11°4′17″E / 52.41444° СГШ; 11.07139° ИГД / 52.41444; 11.07139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бесдорф
Место во Ебисфелде-Веферлинген
Црквата во Бесдорф
Црквата во Бесдорф
Црквата во Бесдорф
Грб на Бесдорф
Бесдорф (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Бесдорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 11,98 км2
Надм. височина 62 м
Население 456  (31 декември 2004)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39359
Повик. бр. 039057
Координати 52°24′52″N 11°4′17″E / 52.41444° СГШ; 11.07139° ИГД / 52.41444; 11.07139

Бесдорф (германски: Bösdorf) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 година е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.